| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | Available in Black or Gold |
| Finish: | Metallic |
| Material: | Aluminium |
| Shade Colour: | Opal |
| Shade Material: | Glass |
| Mounting Type: | Surface |
| Shape: | Oval |
| Style: | Contemporary |
| Lamp Base: | E14 |
| Dimmable: | No |
| Voltage: | 220 - 240V |
| Height: | Adjustable with cord |
| Cord Length: | 4000mm |
| Shade Height: | 700mm |
| Shade Width: | 190mm |