| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Be ready for your demanding and extensive DIY project with the Dremel® Max accessory line. Designed by our engineers, the accessories provide maximum durability and lasting performance. The Max Life SC545DM Diamond Wheel is engineered to last 3 times longer compared to the regular 545 wheel. The cutting wheel is completely coated with fine diamond particles to cut through hard materials.
| Colour: | Grey |
| Material: | Fibreglass reinforced with Aluminium Oxide Abrasive |
| Torque (Max.): | 35,000 rpm |
| Height: | 1mm |
| Width: | 32mm |
| Length: | 38mm |
| Depth: | Max working depth: 14mm |
| Working Diameter: | 38mm |
| Shank Diameter: | 3.2mm |