| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | Red |
| Material: | Polycarbonate |
| Bulb Colour: | Red |
| Lamp Base: | E27 |
| Lamp Shape: | PAR |
| Lamp Type: | PAR38 |
| Lamp Technology: | LED |
| Colour Spectrum: | Red |
| Lumen Output: | 250lm |
| Lumen per Watt: | 17lm/W |
| Colour Rendering Index (CRI): | - |
| Beam Angle: | 45° |
| Dimmable: | No |
| Lamp Life Hours: | 15000hrs |
| Wattage: | 14W |
| Voltage: | 230V |
| Height: | 131mm |
| Diameter: | 121mm |