| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Blade Colour: | White |
| Diffuser Colour: | Opal |
| Diffuser Material: | Glass |
| Motor Colour: | White |
| Motor Material: | Pressed steel |
| Lamp Base: | E14 |
| Number of Blades: | 3 |
| Number of Bulbs: | 2 x Bulbs |
| Motor Model: | DC Motor |
| Blade Sweep Selection: | For rooms up to 15 m² (3.9m x 3.9m) |
| Air Delivery: | Down-draft |
| Speed Settings: | 3 |
| Reverse Option: | Yes |
| Wattage: | 60W |
| Lamp Wattage: | 40W |
| Voltage: | 220 - 240V |
| Height: | 350mm |
| Diameter: | 1200mm |
| Downrod Length: | 230mm |