| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
A cool minimalist look meets cutting edge technology! With a confident faceted design that exudes architectural appeal, the single-lever GROHE Allure Brilliant basin mixer tap creates a dramatic style statement in any contemporary bathroom. Packed with GROHE's innovative technology, the tap is a delight to use and comes with a handy pop-up waste. GROHE EcoJoy saves water and money without compromising cleaning power, and the durable GROHE StarLight chrome coating is scratch-resistant and will sparkle for a lifetime. GROHE Allure Brilliant - where the finest bathroom style meets luxurious perfection.
| Colour: | Silver |
| Finish: | GROHE StarLight Chrome |
| Material: | Brass |
| Mounting Type: | Deck Mount |
| Shape: | L-Shaped |
| Style: | Contemporary |
| Installation Type: | Monobloc |
| Cartridge Type: | Ceramic |
| Handle Movement: | 50°/50° |
| Flow Rate (Min.): | 5.0 l/min |
| Operating Pressure (Min.): | 1 bar |
| Spray Angle: | 32° |
| Height: | 221mm |
| Width: | 116mm |
| Diameter: | 45mm |
| Installation Depth: | 390mm |
| Handle Length: | 46mm |
| Spout to Deck Height: | 201mm |
| Spout to Floor Height: | 46mm |