| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
HellermanTyton's wide range of mechanical and crimp electrical lugs and connectors have a variety of uses. Their full range of SABS Approved Cable Lugs can be used in heavy, medium and light duty applications.
| Colour: | Silver |
| Material: | Metal |
| Fixing Hole Centre: | 5mm |
| Voltage: | up to 1000V |
| Barrel Inner Diameter: | 2.4mm |
| Barrel Outer Diameter: | 4mm |
| Barrel Length: | 7mm |
| Stud Diameter: | 5mm |
| Spade Length: | 11mm |
| Spade Width: | 10mm |
| Cable / Wire Size (sq.): | 2.5mm |
| Barrel Thickness: | 0.8mm |
| Pack Size: | 10 |