| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | French Gold |
| Finish: | Metallic |
| Material: | Metal |
| Ceiling Cup Colour: | Same as fitting colour |
| Shade Colour: | Cognac |
| Shade Material: | Glass |
| Mounting Type: | Surface |
| Shape: | Round |
| Style: | Contemporary |
| Lamp Base: | Integrated LED |
| Lamp Technology: | LED |
| Number of Bulbs: | 14 x Bulbs |
| Dimmable: | No |
| Wattage: | 42W |
| Voltage: | 230V |
| Height: | 1250mm |
| Diameter: | 800mm |
| IP Rating: | IP20 (indoor use, no water protection) |