| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | Silver |
| Finish: | Gloss |
| Material: | Metal |
| Ceiling Cup Colour: | Silver |
| Ceiling Cup Material: | Metal |
| Shade Colour: | Clear |
| Shade Material: | Crystal |
| Mounting Type: | Surface |
| Shape: | Freeform |
| Style: | Contemporary |
| Lamp Base: | E14 |
| Number of Bulbs: | 14 x Bulbs |
| Dimmable: | No |
| Wattage: | 560W (14 x 40W) |
| Voltage: | 230V |
| Height: | 1700mm |
| Diameter: | 610mm |
| Chain Length: | 800mm |
| IP Rating: | IP20 (indoor use, no water protection) |