| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | Available in Satin Gold and Chrome |
| Finish: | Gloss |
| Material: | Clear K9 Crystals |
| Ceiling Cup Colour: | Black ceiling cup with Satin Gold and Silver ceiling cup with Chrome |
| Ceiling Cup Finish: | Gloss |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Lamp Base: | E14 |
| Number of Bulbs: | 6 x Bulbs |
| Dimmable: | No |
| Wattage: | 240W (6 x 40W) |
| Voltage: | 230V |
| Height: | 1080mm |
| Diameter: | 240mm |
| Chain Length: | 600mm |
| IP Rating: | IP20 (indoor use, no water protection) |
| Weight: | 30kg |