| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | Available in Black or Gold |
| Finish: | Semi-Matt finish with Black and Gloss finish with Gold |
| Material: | Metal |
| Ceiling Cup Colour: | Matches selected colour |
| Ceiling Cup Finish: | Semi-Matt finish with Black and Gloss finish with Gold |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Lamp Base: | E14 |
| Number of Bulbs: | 1 x Bulb |
| Dimmable: | No |
| Wattage: | 40W |
| Voltage: | 230V |
| Height: | 1400mm |
| Ceiling Cup Diameter: | 100mm |
| Shade Height: | 250mm |
| Shade Diameter: | 140mm |
| IP Rating: | IP20 (indoor use, no water protection) |