| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | Chrome |
| Finish: | Gloss |
| Material: | Clear K9 Crystals |
| Ceiling Cup Colour: | Black |
| Ceiling Cup Finish: | Gloss |
| Mounting Type: | Ceiling Mount |
| Lamp Base: | E14 |
| Number of Bulbs: | 8 x Bulbs |
| Dimmable: | No |
| Wattage: | 320W (8 x 40W) |
| Voltage: | 230V |
| Height: | 1160mm |
| Diameter: | 450mm |
| Chain Length: | 600mm |
| IP Rating: | IP20 (indoor use, no water protection) |
| Weight: | 12kg |
| Technical Document: | Download |