| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | White |
| Material: | Glass |
| Bulb Colour: | Clear |
| Lamp Base: | GU10 |
| Lamp Shape: | Reflector |
| Lamp Type: | PAR16 |
| Lamp Technology: | Halogen |
| Colour Temperature: | 2800K |
| Colour Spectrum: | Warm White |
| Colour Code: | 1028 |
| Lumen Output: | 350lm |
| Lumen per Watt: | 7lm/W |
| Colour Rendering Index (CRI): | 100 |
| Beam Angle: | 30° |
| Dimmable: | Yes |
| Lamp Life Hours: | 2000hrs |
| Wattage: | 50W |
| Voltage: | 240V |
| Length: | 55mm |
| Diameter: | 51mm |
| Weight: | 37g |