| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Refined and premium string lights
Create a beautiful outdoor atmosphere with our most-loved Litehouse Solar Bulb String Lights! Solar-powered string lights don't need electricity or complicated wiring to light up your outdoor space. Featuring long-lasting, high-quality LED bulbs, these solar bulb string lights will reliably light up countless evenings. Plus, they are designed to withstand volatile weather conditions, so you won't have to worry about a blackout in a storm (or load shedding).
2 Year warranty
| Colour: | Black |
| Material: | PVC + Copper Wire |
| Bulb Colour: | Clear |
| Bulb Material: | Plastic |
| Lamp Base: | E27 |
| Lamp Technology: | LED |
| Number of Bulbs: | 10 x Bulbs for 10m / 15 x Bulbs for 15m (2 Spare for each length) |
| Colour Temperature: | 2700K |
| Colour Spectrum: | Warm White |
| Lumen Output: | 685lm for 10m / 1027.5lm for 15m |
| USB Type: | Type-C |
| Battery Current: | 4000mA |
| Battery Voltage: | 5V |
| Battery Charge Time: | 8-10 Hours |
| Battery Discharge Time: | 12-16 Hours |
| Wattage: | 10W for 10m / 12W for 15m |
| Input Voltage: | 5V |
| Output Voltage: | 5V |
| Length: | Available in 10m (12.5m with extension cord) or 15m (17.5m with extension cord) |
| Cord Length: | 2m |
| IP Rating: | IP65 (dust-tight + protected against water jets) |