| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | Black & Teal |
| Laser Class: | 2 |
| Laser Type: | 635nm < 1mW |
| Laser Point: | 6mm at 10m |
| Measuring Tolerance (Max.): | ± 2.5mm at 10m |
| Typical Measuring Tolerance: | ±1.5mm at 10m |
| Typical Range: | 80m |
| Auto Laser Switch-off: | After 90s |
| Auto Power Switch-off: | After 180s |
| Battery Type: | 2 x AAA |
| Height: | 117mm |
| Width: | 32mm |
| Depth: | 57mm |
| Operating Temperature: | - 10...50°C |
| Storage Temperature: | -25...70°C |
| IP Rating: | IP54 (dust-protected + splash-resistant) |
| Weight: | 0.138kg |