| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | Black |
| Material: | Die Cast Aluminium and Stainless Steel |
| Diffuser Colour: | Clear |
| Lamp Base: | Integrated LED |
| LED Chip: | Philips 3030 |
| Colour Temperature: | 5700K |
| Colour Spectrum: | Daylight |
| Lumen Output: | 7500lm |
| Lumen per Watt: | 150lm/W |
| Colour Rendering Index (CRI): | >80 |
| Beam Angle: | 120° |
| Dimmable: | No |
| Power Factor: | >0.95 |
| Surge Protection: | 4kV |
| Wattage: | 50W |
| Input Current: | 250mA |
| Output Current: | 0.32A |
| Input Voltage: | 200 - 277VAC |
| Output Voltage: | 144V |
| Frequency: | 47 - 63hz |
| Height: | 312mm |
| Width: | 258mm |
| Depth: | 53mm |
| Cable Length: | 1m |
| Operating Temperature: | 20 to 40°C |
| Storage Temperature: | -40 to 60°C |
| Energy Rating: | A |
| IP Rating: | IP66 (dust-tight + protected against powerful water jets) |
| Weight: | 2.37kg |
| Technical Document: | Download |