| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | Black |
| Finish: | Matt |
| Material: | Die cast aluminium |
| Diffuser Colour: | Clear |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Lamp Base: | N/A |
| Lamp Technology: | LED |
| Number of Bulbs: | 1 x Integrated LED |
| Colour Temperature: | 6500K |
| Colour Spectrum: | Cool White |
| Lumen Output: | 8000lm |
| Lumen per Watt: | 80lm/W |
| Dimmable: | No |
| Wattage: | 100W |
| Height: | 235mm |
| Width: | 287mm |
| Depth: | 32mm |
| IP Rating: | IP65 (dust-tight + protected against water jets) |