| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
This basin has a generous above-counter profile which adds to the total depth of the bowl. It pairs well with deck- and wall-mounted mixers. With an air of quiet confidence, this basin definitely will not go unnoticed or overlooked in even the most high-end of bathroom spaces.
| Colour: | White |
| Finish: | Gloss |
| Material: | Ceramic |
| Mounting Type: | Drop-In |
| Shape: | Oval |
| Style: | Modern |
| Overflow Protection: | Yes |
| Height: | 175mm |
| Width: | 410mm |
| Length: | 600mm |
| Depth: | 135mm |
| Waste Plug Diameter: | 32mm |
| Lip Size: | 60mm |