| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Mobiya Original is a robust solar lantern that will provide you with safe, reliable, and clean energy for lighting and USB charging needs
Easy battery replacement without opening the lamp
Uses recycled ABS plastic material
Green Premium Product
| Colour: | Green |
| Material: | Plastic |
| Diffuser Colour: | Clear |
| Lamp Base: | LED |
| Colour Temperature: | 5000K |
| Colour Spectrum: | Cool White |
| Lumen Output: | At different operating times:
|
| Battery Type: | LiFePO4 |
| Cell Type: | Polycrystalline |
| Battery Capacity: | 3.4Ah at 3.2V |
| Wattage: | 2.5W |
| Lamp Wattage: | 2.2W LED |
| Height: | Lamp: 142mm / Solar Panel: 185mm |
| Width: | 152mm |
| Depth: | Solar Panel: 17mm |
| Cable Length: | 5 m 2 core cable for between solar panel and DC input |
| Assumed Ambient Air Temperature: | -10°C...50°C |
| IP Rating: | IP65 (dust-tight + protected against water jets) |
| Weight: | 1 Kg |
| Technical Document: | Download |