| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Colour: | Available in Black or Grey |
| Finish: | Matt |
| Material: | Resin |
| Diffuser Colour: | Opal |
| Diffuser Material: | Polycarbonate |
| Shade Colour: | Same as fitting colour |
| Shade Material: | Resin |
| Mounting Type: | Surface |
| Shape: | Cylindrical |
| Style: | Contemporary |
| Lamp Base: | GX53 |
| Number of Bulbs: | 2 x LED bulbs |
| Colour Temperature: | 4000K |
| Colour Spectrum: | Daylight |
| Lumen Output: | 1600lm |
| Lumen per Watt: | 114.2lm/W |
| Dimmable: | No |
| Wattage: | 14W |
| Height: | 192mm |
| Width: | 164mm |
| Depth: | 145mm |
| Insulation Class: | II |
| IP Rating: | IP55 (dust-protected + protected against water jets) |