| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Disclaimer: Clearance Sale Products are brand-new and fully functional, but packaging may be badly damaged. The item is backed by our standard warranty and return policy.
| Colour: | Black |
| Finish: | Matt |
| Material: | Aluminium |
| Shade Colour: | Same as fitting colour |
| Shade Material: | Same as fitting material |
| Mounting Type: | Surface |
| Shape: | Cylindrical |
| Style: | Contemporary |
| Lamp Base: | E27 PAR 30 |
| Wattage: | 32W |
| Voltage: | 230V |
| Height: | 176mm |
| Length: | 155mm |
| Diameter: | 100mm |
| IP Rating: | IP20 (indoor use, no water protection) |