| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The Sunsynk Battery LFP 10.65kWh 51.2V is made up of Lithium Ion phosphate rechargeable batteries rated at 51.2V with 10.65kWh capacity. In addition, the unit has a built-in battery management system to ensure optimal performance at all times.
| Colour: | White |
| Mounting Type: | Floor stand or Wall mounted |
| Battery Scalability: | Max 8 batteries in parallel |
| Battery Type: | LiFePO4,Lithium Iron Phosphate |
| Battery Capacity: | 208Ah |
| Battery Energy: | 10650Wh |
| Cycle Life @ 100% / 80% / 50% DoD: | 6000 Cycles @ 80% DOD / 25 / 0.5C,60% EOL |
| Display: |
|
| Communication Method: |
|
| Charge Power (Max.): | 10000W |
| Charge Voltage: | 55.68~56.16Vdc |
| Discharge Voltage: | 45.6-56.16 Vdc |
| Charge Current (Max.): | 200A |
| Discharge Current (Max.): | 200A |
| Nominal Voltage: | 51.2 Vdc |
| Short Circuit Current: | 540A |
| Height: | 836mm |
| Width: | 550mm |
| Depth: | 160mm |
| Operating Temperature: | -20 ~ 60 |
| Storage Temperature: |
|
| IP Rating: | IP20 (indoor use, no water protection) |
| Weight: | 90kg |
| Technical Document: | Download |