| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The incredible Sunsynk Battery LFP 5.32kWh 51.2V provides an optimal power storage solution. Fitted with Lithium Ferro Phosphate rechargeable batteries and a built-in self-management system that detects abnormalities, this unit is expected to deliver every time.
| Colour: | White |
| Mounting Type: | Wall Mounted or 19-inch standard cabinet |
| Battery Scalability: | Max 32 pcs in parallel (163.8kWh) |
| Battery Type: | LifePO4 |
| Battery Capacity: | 100Ah |
| Battery Energy: | 5.12kWh |
| Cycle Life @ 100% / 80% / 50% DoD: | 6000(25±2ºC,0.5C/0.5C,70%EOL) |
| Display: |
|
| Communication Method: |
|
| Charge Current (Max.): | 100A |
| Discharge Current (Max.): | 100A |
| Nominal Voltage: | 51.2V |
| Operating Voltage: | 43.2~57.6V |
| Height: | 640mm |
| Width: | 440mm |
| Depth: | 140mm |
| Operating Temperature: |
|
| Storage Temperature: | 0ºC~35ºC |
| IP Rating: | IP65 (dust-tight + protected against water jets) |
| Weight: | 50kg |
| Technical Document: | Download |