| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The ultimate flexible solution for tailor made drop lengths.
Angular performance:
Vertical - 15kg - 100% load
15° - 14.40kg - 96% load
30° - 12.9kg - 86% load
45° - 10.5kg - 70% load
60° - 7.5kg - 50% load
| Colour: | Silver |
| Finish: | Brushed Chrome |
| Material: | Galvanised Mild Steel |
| Construction: | 7 x 7 (6/1) RHRL |
| Safe Working Load of the Wire: | 15kg |
| Tensile Strength: | 1960 N/mm² |
| Length: | 200m |
| Cable Thickness: | 1.19mm |
| Weight: | 1.40kg |
| Technical Document: | Download |